Роженски манастир "Свето Рождество Богородично"
Роженският манастир е втората по големина обител в Пиринска Македония след Рилския манастир и е един от няколкото средновековни български манастира, сравнително добре запазени и до днес. Според източници, пазени в Атон, Гърция, той е създаден през 890 г. Намира се на 6 км от град Мелник.
На югозапад от манастира е планината Славянка (Боздаг), по чийто хребет минава днес границата между България и Гърция. На североизток се открояват с причудливите си очертания знаменитите мелнишки пясъчни скали (плиоценски езерни образувания), които оформят предпланинското понижение към долината на река Струма. А зад тях в долината издига величествените си заснежени масиви Пирин планина.
Манастирският комплекс се състои от черква, параклис-костница, жилищни и стопански сгради. Роженският манастир е един от големите манастири в България.
Освен с добре запазените стенописи, манастирът е известен и със своите стъклописи и уникални дърворезби.
Църквата на манастира – Свето Рождество Богородично, впоследствие дава името си на близкото село Рожен.
По време на Деспот Алексий Слав, местен владетел при царуването на Цар Калоян (1197-1207) и неговия племенник, манастирът е обогатен с няколко нови сгради. През 17-ти век бива опожарен, но е възстановен в началото на 18-ти век с финансовата помощ на богати българи от цялата страна. Реконструкцията започва през 1715 г., а църквата е изцяло завършена през 1732 г. Манастирът достига своя апогей през 19-ти век, когато служи като регионален духовен център и притежава много земи в околната местност. Днес е подчинен на Неврокопската епархия на Българската православна църква.
До манастира е двуетажният параклис-костница "Рождество на Св. Йоан Кръстител" с апсида в самата източна стена, построен през 1597 г., а стенописан през 1662 г. На около 200 м източно е черквата "Св. Св. Кирил и Методий", построена през 1914 г., за да обслужва българите, които гърците не пускали в манастира. Инициативата за построяването и е на легендарния български воевода Яне Сандански. Той със свои съратници участва в освобождението на българска Македония. Край манастира е и гробът му.
Архитектурната и строителната консервация и реставрация на манастира е завършена през 1981 година от колектив под ръководството на на Христина Станева. Първите реставрационно-консервационни работи по стенописите, иконите и дърворезбите започват в края на 60-те и са завършени в началото на 90-те години на 20 век от реставраторски екип с ръководители Лозинка Койнова-Арнаудова, Александър Пенев и други.
В манастира живеят над 20 монаси. Храмовият празник е на 8-ми септември , в чест на раждането на Св. Богородица, когато хора от целия регион се събират да участват в празненствата.
До вратите на манастира води асфалтиран път. Има и малък паркинг-безплатен. Отворен е за посещение през цялата година. Част е от 100-те национални туристически обекта. Има печат.
« ▬▬▬ ♦ ▬▬▬▬ ♦ ▬▬▬▬ $ ♦ $ ♦ $ ▬▬▬▬ ♦ ▬▬▬▬ ♦ ▬▬▬ »
Манастира е много красив, а гледката от него е невероятна. Посещавала съм го с моето семейство, но мисля да отидем отново след празниците.
ОтговорИзтриване