Сирни заговезни (Прошка)
Датата на празника е подвижна – определя се от деня, в който се пада през текущата година Великден (отбелязва се седем седмици преди него). Известен е с имената Прошка, Поклади, Неделя Сиропустна.
Великденските заговезни е един от най-големите християнски празинци. Той стои на границата на зимния и пролетния празничен цикъл, дава началото на Младенци (9 март), Благовещение (25 март), Тодоровден, Лазаровден, Цветница.
Това е време на подготовка на празника за Възкресението, време на покаяние, на пречистване. И на прощаване – така както Спасителят прости на хората, поемайки греховете им. Христос е казал още: „Ако ли не простите на човеците прегрешенията им, и Вашият Отец няма да прости съгрешенията ви.”
През цялата изминала седмица и на самия ден на Сирни заговезни по-младите обикалят по-старите роднини и близки – свекър, свекърва, тъст, тъща, кумове, по-възрастни братя и сестри, за да искат прошка. Целуват им ръка, като изричат традиционните думи на прошката: „Прощавай, мале, тате...” – „Простено да ти е, Господ да прощава” е задължителният отговор.


Вместо любовни обяснения в двора на любимите се хвърлят запалени стрели от див дрян („чавги”, „перници”, „лугачки”). Всяка мома се радва да получи повече светещи признания. Гърми се, за да се роят кошерите. Мъжете гърмят вечер, след вечеря, за да известят началото на великденския пост.
Младите, които не са могли да се оженят през зимата, се разделят край специален разделен огън – „орлата” – и си дават свобода. Идва време за труд, не за венчило. Старите клетви отпадат, всеки може да си избере нова любов.
На Сирни заговезни в домовете на християните на трапезата се слагат баница, питка, млин със сирене, мляко с ориз, варени яйца, бяла халва с ядки, риба.
« ▬▬▬ ♦ ▬▬▬▬ ♦ ▬▬▬▬ $ ♦ $ ♦ $ ▬▬▬▬ ♦ ▬▬▬▬ ♦ ▬▬▬ »
Няма коментари:
Публикуване на коментар