Рождество Христово (Коледа)
25 декември
Рождество Христово Стенопис от XI-XIII в. в пещерния храм Каранлик в Кападокия (Гьореме, Турция) |
С раждането на Спосителя започва нов момент в човшката история. То слага начало на ново летоброене. Рождество Христово е не само граница във времето, то е празник на празниците.
На 25 декември християнския свят празнува Рождество Христово.
На ръба на времето цялата юдейска земя очаква Спасителя, Месията, който ще даде надежда и изход, ще спаси душите. Пророци отдавна говорели за неговото идване, някои дори предсказвали точното време на раждането му. Пророк Данаил предсказал, че четиристотин и деветдесет години след възстановяването на йерусалимския храм ще се яви Христос, а пророк Михей посочил точното място на раждането – Витлеем, малко градче недалеч от Йерусалим. Народът препрочитал и повтарял пророчествата и тръпнел в очакване дали ще се сбъднат. Никой не знаел за благата вест, която Дева Мария вече била получила в храма – че тя е избранницата и ще роди син Божи. Приближавало времето, когато предсказанията трябвало да се случат.
По това време римският император Октавиан Август издал заповед за цялостно преброяване на населението в империята – в границите й тогава се намирала и Палестина. Всеки трябвало да се запише там, откъдето е родът му. Тръгнали Мария и съпругът й – дърводелецът Йосиф, потомък на Давидовия род за Витлеем, родното място на Йосиф. Когато пристигнали в малкото градче, навсякъде било пълно с прииждащи от всички краища хора. Нямало къде да отседнат през ноща, затова ги упътили към една пещера недалеч от града, в която често пастирите замръквали с овцете и козите. Там, сред сламата, Дева Мария родила своя син и го положила в яслите. Тогава от небето слязъл ангел: „И рече ангелът: Не бойте се, защото ето, благовестя ви голяма радост, която ще бъде за всички човеци. Защото днес ви се роди в града Давидов Спасителя, който е Христос Господ. И ето ви белег: ще намерите Младенец повит, лежащ в ясли. И внезапно се яви с ангела многобройно войнство небесно, което хвалеше Бога и казваше: Слава във висините Богу и на земята мир, между човеците благоволение!” (Евангелие от Лука, 2:10-14)
Пастирите хукнали към пещерата и там видели истината с очите си – Младенецът лежал в яслата, а силното сияние около него не оставяло никакво съмнение за божествеността му. Хората мигом разнесли новината из целия град и не след дълго от изток дошли трима мъдреци да се убедят с очите си в чудото, за което говорела цяла Юдея. Поклонили се те първо на царя юдейски, поднесли дарове, а Ирод ги упътил. „Тогава Ирод тайно повика мадреците и узна от тях точно за времето, когато се е появила звездата. И като ги изпрати във Витлеем, каза: Идете, разпитайте грижливо за Младенеца и като Го намерите, обадете ми, за да ида и аз да му се поклоня.” (Евангелие от Матея, 2:7-8)
Тръгнали мъдреците, следвайки звездата на изток, стигнали пещерата, поклонили се на младия Бог: ”И като влязоха в къщата, намериха Младенеца с майка му Мария и паднаха, та Му се поклониха; и като отвориха съкровищата си, принесоха Му дарове: злато, ливан и смирна.” (Евангелие на Матея, 2:11)
Но не се върнали при Ирод, а тръгнали обратно към домовете си по скрити пътища, по които съм Господ им дал знак да вървят. Пак Господ изпратил при Йосиф ангел небесен, да отиде в съня му и да му каже: „Стани, вземи Младенеца и майка Му и бягай в Египет, и остани там, докле ти кажа; защото Ирод ще търси Младенеца, за да Го погуби.” (Евангелие от Матея, 2:13)
Бягство в Египет. Детайл от рождественска икона от XII в. от манастира "Св. Екатерина" в Синай |
Йосиф така и направил. По пътя ги срещнали разбойници. Но тъкмо да ги оберат, когато един от тях познал в Младенеца Месията, за когото всички говорели. Той бил същият, който след тридесет години щял да увисне заедно с Христос на кръста. Когато Йосиф и семейството му пристигнали в Египет, идолите, на които се покланяли египтяните, поднали и се счупили, за да дадат знак за идването на младия Бог, на когото първо се поклонили пастирите, мъдреците и ангелите небесни. На тях той бил предопределен да служи и на земята, и на небето.
Дълго очаквал Ирод мъдреците да се върнат и да му кажат къде е Младенеца, дълго питал и разпитвал за него. От никъде нищо не научил. Затова издал кървава заповед: всички момченца под две години да бъдат погубени. Плач и стенания разтърсили земите юдейски. И до днес всяка година на 29 декември църквата си спомня за тази трагедия, за избитите витлеемски младенци.
Всеки домакин гледа в къщи да влезе най-напред момиче или млада жена, та агнетата да бъдат все женски, а бъдещето плодовито. На обяда се пие най-напред блага ракия, при което младите, като я поемат целуват ръка на по-старите.
Трапезата трябва да е богата, като след голям пост. Нареждат се питка, свинско месо, свинско с праз лук, баница с месо, пастърма със зеле, печен дроб, печено пиле, млечна баница и други. Трапезата не се вдига цял ден.
В народния календар Рождество Христово започва в полунощ с обичая коледуване. В него участват само мъже – ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже, които се наричат коледари, коладници, коледаре, коледници. От полунощ до сутринта те обикалят домовете, пеят специални коледни песни с пожелания за здраве, щастие в семейството и богата реколта, а стопаните ги даряват с коледарски краваи, пари и различни храни.
Имен ден празнуват всички с имената: Божидар, Христо, Христина, Кристиян, Кристияна, Кристина,
« ▬▬▬ ♦ ▬▬▬▬ ♦ ▬▬▬▬ $ ♦ $ ♦ $ ▬▬▬▬ ♦ ▬▬▬▬ ♦ ▬▬▬ »
Няма коментари:
Публикуване на коментар